Zamítli vám úvěr? Možná je to kvůli jedné z těchto chyb

0
71

Podnikatelská půjčka ovlivňuje rozvoj a růst firmy. Úspěšná žádost o podnikatelskou půjčku musí být pečlivě připravena s profesionální prezentací. Drobné chyby mohou znamenat zamítnutí žádosti o půjčku. Odhalte 7 nejčastějších chyb, kterých se podnikatelé při žádosti o půjčku dopouštějí.

Podání žádosti o podnikatelskou půjčku

Žádost o podnikatelskou půjčku je důležitým krokem, rozhoduje o růstu podniku, nové investici, podpoře výroby a někdy je dokonce mezníkem mezi úspěšným pokračováním a zánikem firmy. Finanční instituce vyžadují rozdílné podklady k žádosti o půjčku, zpravidla však účetní závěrky za několik let, daňová přiznání, podnikatelský plán, popis investičního záměru aj. I drobné chyby v žádosti o půjčku mohou vést k zamítnutí financování. Podnikatelé jsou často při žádosti o půjčku nedostatečně připraveni, to zásadně ovlivňuje jejich šance na úspěch. Půjčka pro podnikatele může poskytnout peněžní prostředky v milionových objemech, proto se nevyplatí podcenit přípravu žádosti.

Nedostatečně zpracovaný podnikatelský plán

Jednou z nejčastějších chyb a také chybou nejzávažnější je nedostatečně zpracovaný podnikatelský plán. Finanční instituce očekávají, že podnikatelský plán bude jasně strukturovaný, realistický, odborně zpracovaný a dostatečně popisný dokument. Mapuje záměr podnikání, popisuje tržní prostředí, definuje konkurenční výhodu a stanovuje finanční cíle.

Chybou bývá nejen nepředložení finančního plánu, ale také předložení povrchně zpracovaného plánu bez jasné vize a bez podložených údajů. Podnikatel pak působí jako nezralý a jeho záměr bude vyhodnocen jako vysoce rizikový.

Nedostatečná bonita a finanční historie

Úvěrové instituce detailně prověřují finanční zdraví firmy, ale i bonitu podnikatele. Pečlivě zkoumají zvláště živnostníky a menší firmy u kterých se předpokládá, že za nimi nestojí dostatečně vysoký kapitál. Úvěrová historie musí být bez poskvrny, nesmí existovat záznamy v registrech dlužníků nebo nejasnosti ohledně závazků vůči věřitelům.

Z účetních výkazů se zkoumá míra likvidity a poměr vlastního kapitálu k požadovanému úvěru.

Podnikatel neuspěje, pokud žádá úvěr vysokého objemu, avšak ve firmě chybí aktiva v dostatečné výši.

Doložení objemu úvěru

Účel úvěru musí být jednoznačně definován a přesně určen. Finanční instituce zjišťují, na co přesně budou peněžní prostředky použity a jaký přínos mohou mít pro podnikání. Odhadují, zda úvěr podnikateli přinese dostatečně vysoký zisk a zda přispěje k rozvoji aktivit. Pokud jsou v účelu úvěru popsány jen obecné formulace označené jako investice nebo rozvoj podnikání, úvěr má malou šanci na schválení. Je důležité předložit konkrétní rozpočet, harmonogram projektu, očekávané výnosy, strategii, popsat a vyčíslit návratnost investice.

Reálná rizika a krizový scénář

Nedostatečná analýza rizik znevažuje projekt. Žádný podnikatelský záměr není zcela bez rizika. Podnikatel musí mít schopnost realisticky zhodnotit rizika a navrhnout opatření v případě, že situace nastane. Zhodnocení rizik je důkazem profesionálního a zodpovědného přístupu k podnikatelskému záměru. Žádost nesmí postrádat plán pro případ výpadku příjmů, zpoždění dodávek nebo jiných krizových situací. Podnikatel musí prokázat, že je na nenadálé situace dobře připraven.

Špatný finanční předpoklad

Pozitivní očekávání zisku je při žádosti o úvěr klíčové, avšak očekávání musí být realistická. Předpoklady ohledně růstu, výše obratu, ziskovosti a návratnosti investice musí být podložena a korespondovat s běžnou situací na trhu a s obratem podobně velkých firem v oboru. Doporučuje se zpracovat konzervativní scénář, scénář optimistický a scénář pesimistický. Zároveň se uvádí opatření, ke kterým podnikatel přistoupí, pokud nastane pesimistická varianta.

Formální náležitosti

Správně zpracovaný podnikatelský záměr musí provázet úplná dokumentace. Stává se, že podnikatelé nedoloží daňová přiznání, účetní závěrky, smlouvy s dodavateli a odběrateli nebo jiné požadované dokumenty. Nedbalost v dokládání žádost o úvěr zdržuje, poskytovatel zpravidla žadatele opakovaně vyzývá k doložení požadovaných podkladů.

Pomáhá předchozí konzultace s účetním, daňovým poradcem nebo auditorem.

Zřetelná komunikace

Neprofesionální komunikace s poskytovatelem úvěru vrhá stín na žadatele. Podnikatel by neměl působit nepřipraveně a nemělo by vzniknout podezření, že zamlčuje důležité informace. Podezření vrhá nedůvěru a působí, že se podnikatel snaží zamaskovat slabiny v podnikání. O rizicích a slabých stránkách projektu je třeba otevřeně hovořit a zároveň mít připravený plán, jak s nimi naložit, pokud se vyskytnou.

Předchozí článekZnáte již strategii hedging pro zajištění na forexu?
Další článekNÁBYTKÁŘSKÁ FIRMA TON UČINILA VÝZNAMNÝ KROK NA CASTĚ K UDRŽITELNOSTI: CHYTRÉ BATERIOVÉ ÚLOŽIŠTĚ ZEFIKTIVŇUJE VYUŽITÍ SOLÁRNÍCH PANELŮ