Jak na daňové přiznání a na co si dát pozor

0
2335

Přečtěte si základní fakta o podání daňového přiznání, které můžete udělat také elektronicky. Co je potřeba k daňovému přiznání a co se stane, když ho nepodáte? Čtěte dál.

Jak správně vyplnit daňové přiznání

Pro vyplnění daňového přiznání můžete využít klasický papírový tiskopis, který se vyplňuje po staru, hezky ručně. Ten je k dispozici na každém finančním úřadu.

Pokud jste zvyklí vyplňovat vše online a nechcete se zdržovat s tiskopisem a zároveň předejít chybám, tak můžete vyplnit daňové přiznání také online na počítači. Na telefonu to nedoporučujeme i když by to také šlo, ale je to trochu o nervy.

Jak vyplnit daňové přiznání online

Výhodou daňového přiznání online je také to, že stačí zadat pouze základní údaje, příjmy a výdaje. Interaktivní formulář si potom již výši daně dokáže vypočítat sám na základě všech zadaných údajů.

Nejlepší variantou je využít přímo portál Moje daně – elektronické formuláře, kde se přihlásíte například datovou schránkou nebo jinou identitou a podáte tady elektronicky vaše daňové přiznání.

Pokud bychom si měli vybrat, určitě je výhodnější elektronické podání daňového přiznání. Jakýkoliv překlep můžete snadno opravit, a kromě toho máte na daňové přiznání online o něco více času.

Co je potřeba pro daňové přiznání

Kromě tiskopisu nebo online formuláře pro daňové přiznání budete potřebovat také přílohy v případě že máte nějaké další příjmy.

Po podání daňového přiznání u OSVČ je potřeba podat také přehledy zdravotní pojišťovně (ZP) a české správě sociálního zabezpečení (ČSSZ).

S veškerými podklady, jejich kompletací a správností vám může dobře pomoci účetní a ušetřit vám tak čas a případné komplikace s chybně podaným daňovým přiznáním.

Co se stane, když nepodám daňové přiznání

Daňové přiznání a jeho podání určitě nepodceňujte, protože vám nakonec stejně nezbude nic jiného než jej podat. Pokud ale z jakéhokoliv důvodu daňové přiznání nepodáte, tak finanční úřad vás k tomu vyzve a zároveň určí náhradní termín pro jeho podání. I opožděně máte stále na výběr, jakým způsobem daňové přiznání podáte.

Kdo nemusí podávat daňové přiznání

Například v roce 2021 nemusel daňové přiznání podávat ten, kdo neměl roční příjmy vyšší, než 15000 Kč. Rozhodně je ale potřeba každý rok zjišťovat aktuální znění zákona, které jasné říká, kdo nemusí podávat daňové přiznání a za jakých podmínek. Opět se můžete obrátit na daňového poradce nebo účetní.

Předchozí článekZákladní druhy kávovarů
Další článekMožnosti, jak během finanční tísně obstarat potřebné peníze